+420 728 128 852 salavita@salavita.cz

O nás

SALAVITA je rodinný podnik, který vznikl v roce 2017, ale příprava probíhala již léta před tím.  Miroslav, který je řídící jednotkou a technologem společnosti rád testoval a vymýšlel inovativní postupy v pěstování rostlin již během studií.

V první fázi se věnoval hydroponickému pěstování gerber, kde se těžko cenově konkuruje zahraničním velkopodnikům. Další vývojovou fází bylo využití stálé teploty půdy v určité hloubce, kterou trubním systémem vytápěl za chladného počasí skleník se zeleninou. Tak Miroslav pěstoval první saláty. Následoval akvaponický systém, kde v uzavřeném systému žily ryby, jejichž výkaly vyživovaly saláty.

Nakonec zvítězila hydroponie. Za rodinné podpory začal Miroslav s Pavlou budovat salátovou farmu, kterou dnes můžete navštívit ve Vinarech u Smidar, kde vám vše rádi osobně představíme.

Něco málo o hydroponii

Hydroponicky pěstovaná zelenina nepřichází do kontaktu s půdou, a tím je redukován vznik plísní, chorob a vstupů pro škůdce. Listy salátů a bylinek nejsou špinavé, protože neleží na zemi. Díky tomuto způsobu pěstování se snižuje na minimum množství použitých přípravků na ochranu rostlin. Zelenina je díky neustálému přístupu k živinám a vodě bohatá na vitaminy, důležité látky a hlavně nikdy nezhořkne, k čemuž dochází v polním zemědělství při nedostatku vody. Zároveň náš způsob pěstování ušetří okolo 80% vody oproti klasickému pěstování v zemi.