+420 728 128 852 salavita@salavita.cz

O nás

SALAVITA je rodinný podnik, který vznikl v roce 2017, ale příprava probíhala již léta před tím.  Miroslav, který je řídící jednotkou a technologem společnosti rád testoval a vymýšlel inovativní postupy v pěstování rostlin již během studií.

V první fázi se věnoval hydroponickému pěstování gerber, kde se těžko cenově konkuruje zahraničním velkopodnikům. Další vývojovou fází bylo využití stálé teploty půdy v určité hloubce, kterou trubním systémem vytápěl za chladného počasí skleník se zeleninou. Tak Miroslav pěstoval první saláty. Následoval akvaponický systém, kde v uzavřeném systému žily ryby, jejichž výkaly vyživovaly saláty.

Nakonec zvítězila hydroponie. Za rodinné podpory začal Miroslav s Pavlou budovat salátovou farmu, kterou dnes můžete navštívit ve Vinarech u Smidar, kde vám vše rádi osobně představíme.

Něco málo o hydroponii

Hydroponicky pěstovaná zelenina nepřichází do kontaktu s půdou, a tím je redukován vznik plísní, chorob a vstupů pro škůdce. Listy salátů a bylinek nejsou špinavé, protože neleží na zemi. Díky tomuto způsobu pěstování se snižuje na minimum množství použitých přípravků na ochranu rostlin. Rostliny netrápí choroby, není důvod je používat. Zelenina je díky neustálému přístupu k živinám bohatá na vitaminy a důležité látky.